Susz konopny CBD produkuje się także w Polsce

W sklepach konopnych, oprócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można nabyć też susz. Licznym klientom nazwa i wygląd tego artykułu w okamgnieniu kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w handlu w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera przede wszystkim CBD, nie zaś THC (stężenie tej substancji – według obowiązujących regulacji – nie może być wyższe niż 0,2%).

Z których odmian konopi produkuje się susz konopny?

Susz konopny wytwarzany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć odmian takich konopi włóknistych (to np. Glyana, konopie Wielkopolskie czy Rajan), a sama ich hodowla cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem wśród polskich rolników, niejednokrotnie stając się istotnym źródłem ich dochodu.

Nad Wisłą konopie siewne hoduje się dla wielu sektorów przemysłu, przykładowo chemicznego czy farmaceutycznego, jednakże podlega to państwowej kontroli, co znaczy, że rolnik czy też inwestor postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi uprzednio otrzymać stosowne zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Co więcej, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Atutem konopi włóknistych jest to, iż można hodować je na uprawach krytych (indoor), jak i zewnętrznych, ale także i na łączących oba te sposoby uprawach w szklarniach.

Charakterystyka i użycie suszu konopnego

Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi włóknistych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBC czy CBN), ale również olejki eteryczne (jak np. Pinen i Kariofinel), które nadają każdej ich odmianie unikatowy, silnie wyczuwalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi przemysłowych używane są w licznych produktach spożywczych oraz kosmetycznych.

Powszechnie uważa się, iż kannabinoidy mają duży wpływ na organizm człowieka, a przez to, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z bólami głowy, reumatyzmem, stresem czy niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Parkinsona. Mnóstwo wiadomości o działaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć między innymi w wynikach badań naukowych upublicznionych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).