Popularne piłki sportowe – czym się od siebie różnią?

Kliknij tu, aby zamówić piłki Hummel.

Nie ma wielu sportów, które można uprawiać bez konieczności wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Także w poniektórych sportach indywidualnych, m.in. tych z dziedziny gimnastyki czy lekkoatletyki, należy wyposażyć się w młot bądź tyczkę. Jednakże najpopularniejszym na całym globie akcesorium sportowym, przewijającym się w przeróżnych różnych sportach (nie tylko drużynowych), są piłki. W niniejszym tekście prezentujemy cechy trzech piłek stosowanych w sportach uwielbianych przez naszych rodaków.

Piłki do siatkówki, piłki ręcznej i nożnej – charakterystyka

1. Piłka do piłki nożnej to prawdopodobnie przedmiot, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a obecnie i niejednej dziewczynki, bowiem o przyszłości związanej z piłką nożną często marzą również kobiety. Waga piłki do “nogi” przeważnie od 410 do 450 gramów, a jej obwód powinien mieścić się w przedziale 0,68-0,70 m. Kiedyś piłki te wytwarzano ze skóry naturalnej, dziś używana do tego jest przeważnie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno określano “biedronką” ze względu na specyficzne czarne łatki, które musiały być zauważalne w czarno-białych telewizorach. Obecnie piłki do „nogi” występują w niezliczonych wzorach i kolorach, a wszystkie większe wydarzenie futbolowe ma swój oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest trochę mniejsza aniżeli ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma między 65 a 67 cm. Jest od niej aczkolwiek znacznie lżejsza – jej ciężar to tylko 260-280 gramów. Wewnątrz mieści się pęcherz z lateksu, a między nim a powierzchnią ze skóry (również przeważnie wykonaną z eko skóry) znajduje się powłoka z nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie beach (do siatkówki plażowej) i indoor (do siatkówki halowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z opisanych tu piłek, ale co kluczowe jej rozmiary oraz ciężar zmieniają się w zależności od tego, kto jej używa. Inne wymiary mają więc piłki do piłki ręcznej dla dorosłych kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych wymiarach przeznaczony jest dla dzieci. Wobec tego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych to od 46 do 60 cm, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek powinna być nadzwyczaj mocna, stąd najczęściej produkowana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia natomiast musi dobrze trzymać się dłoni.

Czy uprawiamy sport wyłącznie hobbystycznie, czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, warto kupować akcesoria wysokiej jakości. Zagwarantuje to nie tylko wyższy komfort w czasie samej rozgrywki – lepsza piłka bez wątpienia będzie służyć też znacznie dłużej.

Dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]