Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Jeśli chcesz zamówić łańcuchy samochodowe, skieruj się tu.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]