Technologie w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie zaś, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – w szczególności – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie będzie w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, jeżeli rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich sprzętów, dzięki którym stomatolog jest w stanie dotrzeć do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?

Którymi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?

Oprócz sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie kuracji oraz polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeżeli jest ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w sieci.