Projekt AILIS – technologia wczesnej diagnostyki raka piersi

Diagnostyka raka piersi. Więcej na ailiscare.com

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W dużym procencie przypadków ten nowotwór złośliwy identyfikowany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie zwiększa groźbę przerzutów na inne narządy (m.in. układ kostnybądź płuca), a także śmierci. Mimo, iż od dekad organizowanych jest wiele kampanii mających na celu rozpowszechnianie systematycznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, wciąż z powodu tego nowotworu umiera rocznie setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.

Gęste piersi a trudności z wczesnym diagnozowaniem raka piersi

Jednym z powodów trudności z wykryciem nowotworu piersi we wczesnym stadium jego rozwoju są tak zwane gęste piersi. Wyróżniają się one tym, iż znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest o wiele trudniejsze – anomalie w tkance nie są widoczne, gdyż zarówno guzy, jak i gruczoły, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko także poczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są czterokrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich często w później fazie rozwoju, co drastycznie zmniejsza szanse efektywnego leczenia.

Komfortowe i szybkie diagnozowanie raka piersi – o urządzeniu AILIS

Rodzimy start-up technologiczno-medyczny AILIS opracował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – także te niewielkie – u kobiet mających gęste piersi. System monitorowania piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i wczesnego wykrywania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, ma ona wysoki potencjał wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego przyrządu trwa raptem 4 minuty, a przy tym odbywa się bezdotykowo, bez udziału osób postronnych, co gwarantuje kobietom pełny komfort. W metodzie wypracowanej przez AILIS wyniki badania analizuje sztuczna inteligencja. Lekarz r analizuje wyłącznie przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Rozpowszechnienie systemu zaprojektowanego przez zespół AILIS w nieodległej przyszłości przyczyni się do tańszego i szybszego diagnozowania raka piersi.

Dane teleadresowe:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków