Nie lekceważ bólu kręgosłupa! Dowiedz się co może go powodować

Po więcej informacji o bólu krzyża kliknij tu

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli zaczyna być normalnością dla sporego procenta społeczeństwa. Obecnie jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko osoby w starszym wieku. Praca za biurkiem skorelowana z nikłą aktywnością fizyczną sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.

Ból pleców – o czym może świadczyć?

Ból kręgosłupa może mieć sporo źródeł. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym nieraz związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również dawać pierwsze znaki o powstawaniu schorzeń organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu przyczyn. Tymczasem ból między łopatkami, jak również ból kręgosłupa lędźwiowego często jest wynikiem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien lub mięśni przykręgosłupowych), wynikającego przykładowo z przenoszenia przedmiotów o sporej masie lub złą postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, ponieważ ustępuje po wypoczynku, jednakże może on być symptomem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też wynikiem najrozmaitszych stanów zapalnych czy obrażeń niejednokrotnie tak drobnych, że wspominamy je dopiero w czasie wizyty w gabinecie ortopedy.

Ból kręgosłupa – co polecają specjaliści?

Bólu pleców nie można zaniedbać i należy od razu umówić się na wizytę u lekarza. Jest on w stanie wstępnie określić rodzaj i przyczynę bólu, a w dalszej kolejności odeśle do stosownego specjalisty, który wybierze optymalny kierunek terapii. Nie warto jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból pleców. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. W tym celu specjaliści rekomendują pamiętanie o poprawnej postawie, np. podczas pracy przy komputerze, codzienną aktywność fizyczną oraz utrzymanie właściwej wagi. Napięte mięśnie grzbietu i szyi można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy, jak również pobudza cyrkulację krwi i limfy.

Dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]