Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Sprawdź więcej szczegółów o urologii w Krakowie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie alarmujące objawy choroby, w wielu przypadkach zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na badanie u urologa. Niestety może to rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Udaj się do urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele różnorodnych symptomów, które często są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, iż same ustąpią. Na które w związku z tym symptomy powinno się zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to głównie wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli pojawienie się w nim krwi albo ropy, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale także pieczenie albo ból przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy mogą być również mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, ból w okolicy podbrzusza bądź pleców oraz spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli mają problemy z wywołaniem wzwodu, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Należy też zaakcentować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle przychodzą do gabinetu lekarza urologii celem przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), uzyskania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]