Nie wszystkie choroby jamy ustnej można wyeliminować tradycyjnymi metodami. Jeżeli okazują się one niewystarczające, jedynym rozwiązaniem jest zazwyczaj jedna z metod chirurgicznych. Zajmuje się tym chirurg stomatolog, do którego warto wybrać się na przykład w przypadku uszkodzeń dziąseł, potrzeby wstawienia implantów lub mostów, znacznych ubytków uzębienia oraz chorób tkanek miękkich – na przykład wszelkiego typu narośli lub guzów. Jakie metody bywają jednak wykorzystywane podczas kuracji pod okiem chirurga stomatologa? I, co najistotniejsze, do jakiego specjalisty udać się, aby zabiegi były bezbolesne i nie przytrafiły się nam niemiłe pomyłki?
Jak leczy chirurg stomatolog?
Z pewnością najczęściej wykonywanym w gabinetach chirurgów stomatologów działaniem są ekstrakcje zębów – również tych bardzo uszkodzonych, wymagających otwarcia tkanek i dłutowania. W razie dużych uszkodzeń czy chorych po wypadkach potrzebne okazuje się niekiedy zrekonstruowanie kości – to też wchodzi w zakres obowiązków chirurga stomatologa. Ten lekarz zajmuje się także terapią wszelkich schorzeń w miękkich tkankach jamy ustnej – na przykład wspomnianych wcześniej guzów czy owrzodzeń – a także regeneracją chorych tkanek.
Który chirurg stomatolog będzie najlepszy?
Jak nietrudno stwierdzić, znalezienie złego chirurga stomatologa może być źródłem sporych trudności. Warto zatem napisać parę zdań na temat tego, czym cechuje się właściwy chirurg stomatolog i jakimi czynnikami kierować się przy szukaniu specjalisty. Najistotniejsze jest niewątpliwie to, by stosował on wyłącznie innowacyjne urządzenia oraz, co najistotniejsze, leki znieczulające. Duże znaczenie ma też nastrój w gabinecie i podejście dentysty do chorych – dużo mówią nam na ten temat opinie wcześniejszych pacjentów, które znajdziemy między innymi w internecie bądź wśród przyjaciół.