badania operatorów Bielsko Biała, badania operatorów Bielsko

Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania te polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Prawo dokładnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego wykonywanie tego rodzaju kontroli jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu oraz umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, wykorzystywana jest również specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby badanej. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – jeden-dwa lata.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]