Drukowanie 3D - cena zależy od wielu czynników

Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Opcja zlecenia druku 3D każdej makiety, prototypu oraz podzespołów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile celem firmy jest stała produkcja, z reguły decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Z kolei jeśli w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niskim nakładzie bądź konieczność skorzystania z modelu 3D jest sporadyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie opracowywania planu przedsięwzięcia pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować koszt druku 3D?

Ostateczna cena druku 3D – co na nią wpływa?

Na finalny koszt druku 3D ma wpływ mnóstwo czynników. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem we właściwym formacie (czyli STEP bądź STL), z pomocą którego można orientacyjnie wyliczyć koszt wykonania zamówienia. Nieraz zlecający opracowuje tylko fizyczny model lub rysunek projektowy. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa w związku z potrzebą przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu za pomocą skanera 3D, względnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Następne czynniki, które mocno wpływają na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Równie istotne jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to w głównej mierze od tego, czy wydruk będzie miał kompletne czy procentowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo impregnacji czy wygładzenia).

Jak oszacować cenę wydruku 3D?

Nie można właściwie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z podmiotem, u którego planujemy złożyć zamówienie. W tym celu warto przesłać jej plik do wyceny bądź, jeżeli go nie mamy, wypełnić formularz i w detalach przedstawić specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Eksperci CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru materiału i właściwej technologii druku.

Dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]