Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Na www.testybielsko.pl dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Bielsko Biała.

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do wykonywania określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie należy się bać. Całość badań zbudowana jest z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów badających inteligencję i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Określają m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W wypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje aparat krzyżowy, wirometr, stereometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny jedynie pamiętać, aby zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1+E, D1, D+E oraz D. Przechodzić muszą je też osoby, które zamierzają wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Trzeba dodać, że poddać muszą się im też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]