Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Poznaj więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko.

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji zgodnie z prawem muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, postrzeganie prędkości, zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]