Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów Bielsko Biała - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma dokładność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie w stanie w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do oceny prędkości obiektów będących w ruchu, widzenia przestrzennego i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać tylko psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić prawo do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]