Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Chcesz zamówić monetę bulionową? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na kilka sposobów: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich kruszców, różnią się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich kapitału, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w związku z znaczącymi rocznicami, toteż ich design bardzo rzadko jest zmieniany. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rocznikiem wybicia. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje czystość i ciężar użytego do ich bicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami mają w sobie dodatek innych metali

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jednakże emitenci wybijają również monety o wadze 1/4 czy 1/10 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, czyli .999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety, a przez to redukcję możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego kruszcu zużytego do ich wybicia.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane powyżej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Filharmoników Wiedeńskich.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]