Dowiedz się więcej o sztabkach srebra.
Od zawsze uważa się, iż inwestowanie w kruszce jest trafnym sposobem na lokowanie oszczędności, który po pewnym czasie daje wymierny dochód. Najpopularniejszym dzisiaj metalem inwestycyjnym jest niewątpliwie złoto, niemniej jednak całkiem niedawno srebro powróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych ze skromnym, jak i nieograniczonym potencjałem finansowym, i przestało być traktowane tylko jako metal przemysłowy.
Czy opłaca się inwestować kapitał w srebrne sztabki?
Srebro występuje w naturze 17 razy częściej niż złoto, trzeba jednakże zaakcentować, iż jego cena w stosunku do ceny złota nie odzwierciedla tej proporcji i stale jest zauważalnie niższa. Kupno srebra jest jednak trafnym rozwiązaniem dla osób, które pragną urozmaicić swój portfel, a które nie dysponują finansów pozwalających na zakup sporych zasobów złota. Powinno się jednakże wiedzieć, iż z uwagi na swoje cechy, srebro jest szeroko używane w rozlicznych branżach przemysłu co powoduje, iż jego cena jest bardziej narażona na przemiany zachodzące na rynku światowym. Można to swoją drogą zauważyć analizując historię jego wartości z minionych 3 dekad. Z tego także powodu lokata pieniędzy w srebro wiąże się z większym prawdopodobieństwem niepowodzenia, dlatego polecana jest inwestorom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku metali szlachetnych. Można jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro stale będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozkwitem medycyny, fotowoltaiki czy elektroniki, w których srebro jest na co dzień stosowane, jak również niemijającej popularności biżuterii srebrnej, niewykluczone, że jego wartość będzie z roku na rok wzrastać.
Jakiego ciężaru sztabki srebra zamówimy u sprzedawców?
Tak ja złoto, srebro w sztabkach występuje w różnorodnych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego odsprzedaż zależnie od potrzeb większych bądź mniejszych jego ilości. Te najmniejsze, a tym samym także najbardziej „na kieszeń” statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Oczywiście, jeśli zamówimy sztabkę o większej wadze, tak naprawdę wydamy na srebro mniej, warto jednakże mieć na uwadze, że nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej odsprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Wobec tego jeżeli sztabki srebra mają być także zabezpieczeniem na gorsze dni, lepiej rozważyć nabycie sztabek o różnych wagach, by móc w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście potrzeba. Można także zainwestować w odpowiednio kosztowniejszy srebrny combibar, innymi słowy połączone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się swobodnie oddzielić. Wadą kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż i zakup obciążone są 23% stawką VAT.
Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]