System bankowy SWIFT – co to?

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ uzyskasz więcej szczegółów o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tego skrótu używa się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie działają też różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Co jest więc głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]