Czym jest faktoring?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to także idealne rozwiązanie dla firm potrzebujących nowych form sfinansowania wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Czemu okazuje się tak skuteczny? O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ten sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na czym polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on fuzją rozmaitych rodzajów usług, a cesja długów jest tylko jedną z nich. Opiera się on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają postanowienia prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Jak znaleźć optymalny faktoring dla biznesu?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają czasem bardzo różne. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą okazać się duże straty, powinniśmy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas odpowiednie umiejętności, a tych często po prostu nie mamy. Z tego względu znalezienie faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak wybrać bank, który zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien wydatek, jednak najczęściej okazuje się, iż dzięki niemu unikniemy problemów.