Czym są trekkingi i kto może wziąć w nich udział?

Wyprawy trekkingowe dla początkujących - zobacz pełną ofertę.

Górskie wycieczki mają rozmaite formy. Od krótkich przechadzek po prostych szlakach w bliskim sąsiedztwie domów turysty, przez piesze, wielogodzinne marsze po trasach stojących wyżej pod względem skomplikowania, aż po zaawansowane trekkingi. By wziąć udział w tych ostatnich, konieczna jest praktyka w wędrówkach po górach (tak wytyczonymi trasami, jak i poza nimi), minimum dobra kondycja, a także zdolność posługiwania się sprzętem turystycznym oraz wspinaczkowym. Niemniej jednak za nieraz ogromny trud dostajemy możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą i delektowania się przepięknymi widokami.

Trekkingi – dobierz odpowiedni stopień trudności do swojego doświadczenia

Poziom trudności jest zależny od terytorium, przez które biegną trekkingi. Specjaliści wyróżniają 3 stopnie trudności wycieczek w tereny górzyste. W trekkingach pierwszego stopnia wziąć udział mogą Ci, którzy mają dobrą kondycję, a ich zdrowie nie jest przeszkodą do zintensyfikowanego wysiłku. Następny stopień trudności wymaga solidnej sprawności oraz co najmniej podstawowego doświadczenia w górach – na przykład w Karpatach. Ostatni stopień to wycieczki dla uczestników z wysoką kondycją fizyczną, znajomością specyfiki wysokich łańcuchów górskich i orientujących się w użyciu sprzętu, jak również nieobawiających się uciążliwych warunków biwakowania w ciągu długiej wędrówki.

Dokąd udać się na trekking?

Trekkingi można prowadzić we wszystkich łańcuchach górskich. W naszym kraju miłośnicy tego typu aktywności bardzo cenią sobie szlaki tatrzańskie. Jeżeli zaś idzie o inne pasma Europy, ogromnym powodzeniem cieszą się Alpy, graniczące z Azją Ural i Kaukaz, bałkańskie Góry Przeklęte, a także Karpaty Wschodnie. Najbardziej zaawansowane w trekkingu osoby powinny zaś sprawdzić swoje umiejętności podczas wyprawy w Karakorum, Andach lub Himalajach.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]