Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Jeśli chcesz kupić szalunki Kraków, kliknij tu.

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przelotów na bramy, drzwi i okna. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych albo mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może być wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z drewna, metalu lub sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję scalają narożniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt i brygad, które świadczą inne usługi. Kupno wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]