Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, kliknij tu.

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich lojalności, oddania i uczucia są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie jednak, iż panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później. I chociaż wcześniej zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. we Francji, w Egipcie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Czechach, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej delikatną stylistyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (jak miedź lub stal) reprezentujące niezłomność uczucia. Obecnie do ich wytworzenia używa się z reguły platyny i złota, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, są one też częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także często w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]