W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Dowiedz się, gdzie zamówić silniki DC, wejdź na ultrarobotics.pl.

Mnóstwo maszyn, których używamy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Malutkie lub duże, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak pracują te urządzenia.

Silniki na prąd stały – co należy wiedzieć?

Rolą silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do powszechnego użycia w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty czołowych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Moritz Jacobi, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, rotora, nieruchomego statora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za wyjątkową niezawodność, a także ciche działanie.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w licznych powszechnie używanych sprzętach

Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie kupimy również naszym córkom i synom. Silniki tego typu poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silników DC używają również hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od uznanych światowych marek.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]