Szukasz motoreduktora? Kliknij tutaj.
Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe skonstruowane głównie z przekładni i silnika elektrycznego. Jak pracują motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika
Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, więc zawsze powstaje niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe pomiary oraz testy poszczególnych układów elementów. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego albo krótkiego okresu pracy, a także do niewielkich, średnich albo znacznych obciążeń.
Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich możliwych zestawów
Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową).
Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł lub transport, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo aeratory. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę realnych kombinacji, które współcześnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.
Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]